Finančná gramotnosť

Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

Znalosti obsiahnuté vo finančnej gramotnosti uplatňuje v každodennom živote každý z nás, a to pri každom nákupe alebo predaji, ktoré vykonávame v bežnom živote v značnom množstve. Niektoré realizujeme automaticky, bez hlbšieho zamýšľania, niektoré naopak vyžadujú hlbšie zamyslenie a analýzu.

Finančné vzdelávanie by malo poskytovať dostatočné znalosti a nástroje, ktoré vedú k lepšiemu porozumeniu finančných produktov a pojmov tak, aby sme sa mohli správne rozhodovať a aby sme sa našimi rozhodnutiami nedostali do problematických situácií. V súčasnej dobe potrebu finančného vzdelávania vyvoláva nielen rýchle tempo rastu zadlžovania domácnosti, rýchly vývoj a „agresívny“ predaj nových finančných produktov, ale aj pretrvávajúca hospodárska kríza.

Samotnú finančnú gramotnosť je možné rozdeliť na tri časti:

    Peňažná gramotnosť predstavuje kompetencie nevyhnutné na správu hotovostných a bezhotovostných peňazí a transakcií s nimi a na správu k tomu určených nástrojov (napr.: bežný účet, platobné nástroje a pod.).

    Cenová gramotnosť zahŕňa problematiku cenových mechanizmov a inflácie. Na pochopenie tejto problematiky je potrebná orientácia aspoň v základných makroekonomických ukazovateľoch národného hospodárstva. Súvisiacou problematikou je taktiež otázka daňového systému, ktorý ovplyvňuje príjmy občanov.

    Rozpočtová gramotnosť predstavuje kompetencie nevyhnutné na správu osobného/rodinného rozpočtu (napr. schopnosť zostaviť rozpočet, stanoviť finančné ciele a rozhodovať o nákupe aktív).

Finančná gramotnosť v kontexte iných zručností